„Nie ginie ten, kto trwa w pamięci żywych…”

W dniu 14.09.2017 r. na tzw. „Lisich Jamach”-miejscu egzekucji dokonywanych przez hitlerowców w latach 1942-1944 na ponad 2,5 tys. ludzi różnych narodowości-po raz kolejny uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego. Uroczystość prowadziła dyrektor Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach-p. Kinga Smak wraz z prezesem Stowarzyszenia im.7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich- p. Jackiem Gradusem. W intencji Polaków, Żydów, Romów i jeńców radzieckich rozstrzelanych przez niemieckich żołnierzy została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem proboszcza parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem-ks.Jerzego Janowskiego, któremu asystował ks.Piotr Wasyljew. Ponadto modlitwę za zmarłymi odmówił również Yehoshua Ellis-rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Natomiast oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy PSP w Miastkowie Kościelnym pod batutą p. Zbigniewa Miętusa.

Po uroczyście odprawionej Mszy Św. odczytano Apel Poległych, po czym delegacje miasta Garwolina i gmin Garwolin (na czele z wójtem gminy Garwolin-p. Marcinem Kołodziejczykiem) oraz Górzno, służby mundurowe, kombatanci, stowarzyszenia, szkoły (m.in. p. Agnieszka Szczypek-dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Michałówce wraz z przedstawicielami młodzieży) i inni, złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Michałówce zaprezentowali przepiękny koncert poetycko-muzyczny pt. „Nie ginie ten, kto trwa w pamięci żywych…”, przygotowany pod opieką p. Pauliny Jaworskiej, p. Niny Borkowskiej i p. Ewy Czajki. Recytując wiersze i wykonując z wielkim artyzmem pieśni patriotyczne, wzruszyli uczestników uroczystości.

„Nie ginie ten, kto trwa w pamięci żywych…”