Historia naszej szkoły rozpoczęła się prawdopodobnie w roku 1864. Do szkoły uczęszczały tak jak dziś dzieci z Miętnego, Jagodnego, Michałówki i prawdopodobnie Puznowa. W 1878 było ich 45. Szkoła posiadała cztery oddziały i uczył w niej jeden nauczyciel. Była w niej biblioteka , w której było 286 książek.W czasie nasilenia rusyfikacji liczba uczniów spadała. Nauka zaczynała się po skończonych pracach w polu i trwała do wiosny.
Po odzyskaniu wolności rozpoczęło się także nauczanie w naszej szkole. Liczba uczniów stale wzrastła. Trzeba było wybudować nowy budynek. Powstał on w 1924 roku i funkcjonował do początku lat osiemdziesiątych. Zapadając w pamięci mieszkańców jako „zielona szkoła”. Była jak na tamte czasy duża i dobrze wyposażona. Zatrudnieni w niej pedagodzy przeszli do historii jako zasłużeni dla okolicy i kraju. Kierownikiem jej był Piotr Jaroszewicz, późniejszy premier rządu Polski.Dzięki jego poparciu i działaniom ówczesnej dyrektorki Pani Krystyny Sasimowskiej powstał obecny budynek. Jest on systematycznie modernizowany i unowocześniany.
„Każdy z nas orle skrzydła ma…” to motto Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zespole Szkół w Michałówce. Dnia 12 maja 2011r. szkoła otrzymała imię Orła Białego.
Placówka od wielu lat współpracuje z wieloma instytucjami, które wspomagają jej działalność edukacyjną i wychowawczą. Uczestniczymy w ogólnopolskich kampaniach, akcjach i programach profilaktycznych, prozdrowotnych i edukacyjnych, a udział w nich niejednokrotnie umożliwia pozyskanie sprzętu i pomocy dydaktycznych.
Szkoła jest zadbana, estetycznie i funkcjonalnie urządzona, dostosowana do potrzeb uczniów (w tym uczniów niepełnosprawnych). Mamy siedemnaście klasopracowni, przestronną i nowocześnie urządzoną świetlicę, salę gimnastyczną, bibliotekę wraz z czytelnią i ICM, salę do zajęć indywidualnych z dziećmi, salę do gimnastyki korekcyjnej, stołówkę oraz gabinet pielęgniarki szkolnej.
W szkole realizuje się podstawę programową z wykorzystaniem zalecanych warunków i sposobów jej realizacji. O skuteczności działań podejmowanych przez naszą placówkę świadczy to, że uczniowie osiągają dobre wyniki nauczania i sukcesy w konkursach, zawodach sportowych na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Rozwijamy u uczniów umiejętności przydatne na kolejnym etapie kształcenia.
Szkoła współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi podmiotami, świadczącymi poradnictwo i pomoc uczniom. Realizujemy działania antydyskryminacyjne i profilaktyczne. Organizujemy zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i specjalistyczne.
Nasza placówka ciągle się rozwija i udoskonala dzięki wsparciu Wójta Gminy Garwolin, współpracy ze środowiskiem lokalnym, rodzicami oraz uczniami, których głos jest dla nas szczególnie ważny.
Priorytetem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich (7.30 do 16.30), w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu i odrobienia prac domowych.
Zgodnie z regułą, iż zabawa jest obok nauki podstawową formą aktywności dzieci, uczniowie uczęszczający do naszej świetlicy mają czas na dowolne zabawy zgodnie ze swoimi upodobaniami, które staramy się kształtować, rozmawiając z dziećmi o ciekawych sposobach spędzenia czasu, proponując różnorodne zabawy i gry.
Zajęcia świetlicowe wyrabiają spostrzegawczość, ćwiczą umiejętność logicznego myślenia, wypowiadania się, pamięć, uwagę, pobudzają fantazję i wyobraźnię. Gry i zabawy, także na świeżym powietrzu, umożliwiają poznawanie i rozwój współżycia oraz współdziałania w grupie, ważną nie tylko w dzieciństwie, ale także w dorosłym życiu.