TYDZIEŃ EDUKACJI INFORMATYCZNEJ

W dniach od 5.12.2022r. do 12.12.2022r. w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny – Tydzień Edukacji Informatycznej. Jest to inicjatywa organizowana na całym świecie od 2009 r.

Podczas zajęć informatycznych zwracaliśmy uwagę na potrzebę podnoszenia poziomu edukacji informatycznej oraz podkreślaliśmy kluczową rolę informatyki we wszystkich zawodach. Ciekawość uczniów wzbudziła drukarka 3D, którą szkoła otrzymała w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nową technologią przyrostową, którą wykorzystuje się w druku 3D oraz z modelowaniem 3D za pomocą program Tinkercad. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły proces drukowania ozdób choinkowych, z których później powstała w sali komputerowej ciekawa dekoracja świąteczna. Dużo pozytywnych emocji wzbudził wśród uczniów wywiad z 15-letnim Filipem Piękosiem z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, który chcąc pomóc swojemu koledze choremu na stwardnienie rozsiane, wymyślił specjalną klawiaturę – ZheltaK6, dedykowaną dla osób z niepełnosprawnością. Swój pomysł mógł zrealizować dzięki drukarce 3D. Okazało się, że urządzenie zostało zgłoszone w Urzędzie Patentowym. Filip jest najmłodszym wynalazcą. Jako pierwszy i do tej pory jedyny na świecie stworzył takie urządzenie.

Nowe technologie są przyszłością. To dobrze, że nasi uczniowie chcą je poznawać i rozwijać swoje zainteresowania w tym kierunku. Być może również i oni, zainspirowani młodym wynalazcą z Jarosławia, pójdą w jego ślad i skonstruują ciekawe urządzenie usprawniające pracę innych osób.

Osoby odpowiedzialne za realizację projektu: Stanisław Poświata, Agnieszka Burno

TYDZIEŃ EDUKACJI INFORMATYCZNEJ
Skip to content