„Lisie Jamy”-Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego

W dniu 15.09.2016 r. na tzw. „Lisich Jamach”-miejscu egzekucji dokonywanych przez hitlerowców w latach 1942-1944 na ponad 2,5 tys. ludzi różnych narodowości-uroczyście obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego. Uroczystość prowadziła dyrektor Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach-p. Kinga Smak wraz z p. Dariuszem Zielińskim ze Szkoły Podstawowej w Michałówce. W intencji Polaków, Żydów, Romów i jeńców radzieckich rozstrzelanych przez niemieckich żołnierzy została odprawiona Msza Św. pod przewodnictwem proboszcza parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem-ks.Jerzego Janowskiego, któremu asystował ks. Wojciech Sobieszka-wikariusz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Ponadto modlitwę za zmarłymi odmówił również Yehoshua Ellis-rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Natomiast oprawę muzyczną uroczystości zapewniła wojskowa orkiestra dęta z Wiązownej.

Po uroczyście odprawionej Mszy Św. odczytano Apel Poległych, po czym delegacje parlamentu, urzędu marszałkowskiego, urzędu wojewódzkiego, samorządu powiatowego, miasta Garwolina i gmin Garwolin oraz Górzno, służby mundurowe, kombatanci, stowarzyszenia, szkoły (m.in. p. Agnieszka Szczypek-dyrektor Zespołu Szkół
w Michałówce wraz z przedstawicielami młodzieży) i inni, złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze. Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Michałówce zaprezentowali przepiękny koncert poetycko-muzyczny pt. „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”, przygotowany pod opieką p. Pauliny Jaworskiej i p. Niny Borkowskiej. Recytując wiersze
i wykonując z wielkim artyzmem pieśni patriotyczne, wzruszyli uczestników uroczystości.

Dodatkowo, podczas uroczystości wręczono nagrody za udział w konkursie plastycznym zatytułowanym „Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu”. W kategorii szkoła podstawowa pierwsze miejsce zajęła Anna Grzegrzółka, drugie miejsce-Natalia Przybysz. Wyróżnienie otrzymała Bogna Rachwalak (wymienione laureatki to uczennice Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Michałówce). Natomiast w kategorii gimnazjum i liceum zwyciężyła Weronika Redka. Trzecie miejsce otrzymała Adrianna Burno, a wyróżnienie-Magdalena Parol (uczennice Gimnazjum w Michałówce).

„Lisie Jamy”-Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego