Sprawozdanie z Akcji Sprzątania Świata- Polska 2022

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział we wspólnym działaniu na rzecz poszanowania środowiska i włączyła się w ogólnopolską akcję Sprzątania Świata.  Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia, a na terenie placówki przez nauczycieli p. Agnieszkę Wawrzyniak i p. Jadwigę Byks.

W akcji tej naprawdę nie chodzi o to, aby raz do roku wyjść i posprzątać otaczający nas teren, ale o  wdrażanie młodego pokolenia do zmiany myślenia i nieśmiecenia przez cały rok.

Nasze działania opierają się zarówno na działaniach w terenie jak i stałej edukacji dzieci  i młodzieży. Zachęcamy do podejmowania takich działań, dzięki którym wspólnie nauczymy się unikania tworzenia nowych odpadów, będziemy stawać się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami i dzięki temu nie będziemy zaśmiecać naszego otoczenia.

Edukacja poprzez zabawę to ważny aspekt naszych działań!
W tym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele pracowali według następującego harmonogramu:

* Klasy 1-3: Sprzątanie ternu wokół szkoły oraz zabawa z kolorowanką.
* Klasy 4: Zasady młodego Ekologa- przygotowanie plakatu wspólnie przez całą klasę.
* Klasy 5: Zabawa w uplcykling- przygotowanie stwora, postaci bajkowej z odpadów wspólnie przez całą klasę.
* Klasy 6: Zabawa w uplcykling- przygotowanie ekologicznych doniczek z odpadów  i zasadzenie w nich kwiatów do klasy.
* Klasa 7: Przygotowanie wiersza, rymowanki lub piosenki wspólnie przez całą klasę.
* Klasy 8: Krajobraz odpadem malowany- wykonanie obrazu z elementami odpadów wspólnie przez całą klasę.

Efekty podjętych działań zostały zaprezentowane  na korytarzu szkolnym w postaci wystawy prac uczniowskich oraz na Facebooku szkolnym.

Galeria zdjęć poniżej.

Agnieszka Wawrzyniak, Jadwiga Byks