Spotkanie z leśniczym

17 maja 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I-III  z leśniczym Panem Piotrem Goliszewskim w ramach projektu ekologicznego realizowanego przez Zespół Szkół w Michałówce  przy współpracy z Nadleśnictwem Garwolin i firmą Akzo Nobel. Pan leśniczy przedstawił uczniom pracę leśnika oraz przybliżył wiedzę o polskich lasach. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania wykazując się wiedzą przyrodniczą. Głównym celem tej pogadanki było poznawanie środowiska przyrodniczego, budzenie zainteresowania i szacunku dla otaczającej przyrody oraz pracy leśnika, wychowanie do życia w harmonii z przyrodą, uświadomienie wpływu lasu na każdego z nas, zdobycie wiedzy o zagrożeniach środowiska oraz konieczności zapobiegania i likwidowania zagrożeń.

Las jest domem wielu zwierząt, korzystamy z jego dóbr wyrabiając drewno, zbierając grzyby, zioła i owoce. Ponadto las chroni nas od powodzi, produkuje tlen, chroni glebę przed erozją. Jest wspaniałym miejscem wypoczynku. Dlatego dbając o przyrodę dbamy o samych siebie. Praca leśnika wymaga umiejętności z różnych dziedzin nauki takich jak: matematyka, dendrologia, ornitologia, entomologia, ochrona przyrody oraz wysokiej sprawności fizycznej. Przez szereg lat zdobywa wiedzę przyrodniczą, która pozwala mu lepiej rozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie. Dzięki temu precyzyjnie określa m.in. jaki gatunek drzewa posadzić w danym miejscu, gdzie powiesić budkę lęgową lub które drzewo wyciąć, aby nie zachwiać trwałości lasu. Spotkanie z leśniczym cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci, od których zależy przyszłość naszej przyrody. Dlatego tak ważne jest uświadamianie im wpływu lasu na każdego człowieka.

Spotkanie z leśniczym