DZIEŃ WIOSNY W MICHAŁÓWCE „NA LUDOWO”

21 marca 2019 roku w naszej szkole świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym roku towarzyszyła nam ludowa tematyka. Piękną dekorację holu wykonali uczniowie na zajęciach plastyki i zajęć artystycznych pod kierunkiem pań Bożeny Urbańskiej i Anny Osiak.

Dzień rozpoczęliśmy od oficjalnego apelu, na którym samorząd uczniowski, na czele z przewodniczącym Dawidem Możdżonkiem otrzymali  symboliczne klucze do szkoły od pani dyrektor. Podczas apelu wszystkim zebranym został przedstawiony plan  tego wyjątkowego dnia.     Pierwsze dwie godziny lekcyjne dla klas V – VII prowadziła nowa rada pedagogiczna, składająca się z uczniów klas ósmych i trzecich gimnazjum. W tym czasie uczniowie klas młodszych I – IV uczestniczyli w warsztatach zdobienia pisanek, które poprowadziła artystka ludowa p. Anna Kicman. Dzieci nie tylko  ozdabiały kolorowe wydmuszki metodą batikową- malując woskiem  z białym barwnikiem, ale również poznały wiele ciekawostek dotyczących ozdabiania jaj różnymi technikami. W klasach młodszych mogliśmy zauważyć naszych najmłodszych uczniów pięknie ubranych „na zielono”.

O godzinie 10.00 cała społeczność zebrała się na głównym holu, aby zaśpiewać przygotowane ludowe piosenki. Specjalnie wybrana komisja w składzie: pani dyrektor Agnieszki Szczypek, pań Diany Walendy, Moniki Góźdź i pana Dariusza Zielińskiego oceniała wykonania klas IV – VII. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem podeszli do konkursu. Niektórzy przygotowali układy choreograficzne i ludowe stroje.  W wokalnych zmaganiach wygrała klasa    VII a, otrzymując przekazywany z roku na rok Puchar Wiosny.

Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie tradycyjnej ozdoby ludowej wnętrz mieszkalnych – pająka. Uczniowie do konkursu przygotowywali się na zajęciach plastyki i zajęć artystycznych, zaś wszystkie uczniowskie prace stanowiły oryginalną dekorację szkolnego holu. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy VI a: Karolina Piasecka, Alicja Majsterek, Julia Prożych, Dawid Wawer, Zuzanna Rosa, Angelika Zając, drugie miejsce zajęli uczniowie klasy VII a: Maria Siwek, Wiktoria Stępień, Julia Karczmarczyk, Arkadiusz Salwa, Krzysztof Skiciński i trzecie miejsce VI a: Piotr Szczepaniak, Sebastian Saganek i Krzysztof Przybysz.

Od samego rana towarzyszyła nam również Kapela Niwińskich. Zespół poprowadził zajęcia muzyczno-taneczne, bazujące na dawnych grach i zabawach, w które bawiły się dzieci i młodzież   z mazowieckiej wsi, aby miło spędzić wolny czas po ciężkiej pracy lub podczas świąt. Kapela zaprezentowała wiele tradycyjnych utworów ludowych, z akompaniamentem skrzypiec, basetli i bębna obręczowego. Przy takiej muzyce i pod okiem instruktora, uczniowie i nauczyciele mieli okazję spróbować swoich sił w tańcach ludowych. Przy okazji usłyszeliśmy też wiele ciekawostek, dotyczących tradycji muzycznych okolic Garwolina.

Świętowanie Pierwszego Dnia Wiosny zakończyliśmy ludowym tańcem chodzonym około godziny 13.30.

Beata Potapska, Bożena Urbańska i Anna Osiak

DZIEŃ WIOSNY W MICHAŁÓWCE „NA LUDOWO”