NARODOWE CZYTANIE 2023

Para Prezydencka na lekturę 12. odsłony Narodowego Czytania wybrała Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Jak napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda:

 To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

Uczniom naszej szkoły fragmenty tej pozytywistycznej powieści odczytali 19 września zaproszeni goście: Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie podkomisarz Małgorzata Pychner, Leśnik Nadleśnictwa Garwolin Romuald Olszewski i Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie młodszy brygadier Tomasz Biernacki. Szósto- i siódmoklasiści wysłuchali opisów: przyrody, kultu pracy oraz powstańczej mogiły.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Jest to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

NARODOWE CZYTANIE 2023
Skip to content