Uroczystość Patriotyczna. LISIE JAMY 14 WRZEŚNIA 2023R.

Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków usłyszeć.

W Miętnem, w lesie Kotwica jest takie wyjątkowe miejsce, miejsce, które nasi uczniowie odwiedzają często. To Lisie Jamy. Wyjątkowy cmentarz z bezimiennymi grobami, z drzewami, w których wciąż widoczne są ślady po kulach i z pomnikiem, głoszącym hasło Nigdy więcej wojny.

14 września wśród ciszy drzew uroczyście obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego. Upamiętniono tych, którzy w latach 1942-1944 zginęli w miętnieńskim lesie z rąk Niemców, ale również wszystkich tych, którzy na przestrzeni wieków oddali swoje życie dla Polski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił ks. pułkownik Grzegorz Kamiński, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Następnie krótki koncert pieśni patriotycznych zaprezentowali muzycy z Orkiestry Dętej OSP Pilawa pod batutą Krzysztofa Czajki. Łzy wzruszenia pojawiły się na twarzach zebranych podczas części artystycznej, przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Michałówce (pod opieką pań: Niny Borkowskiej, Ewy Czajki, Pauliny Jaworskiej i Anny Kuszpit-Całki). Wyjątkowo dobrane wiersze oraz pięknie wykonane piosenki sprawiły, że podniosła atmosfera wydarzenia nabrała jeszcze większej wymowy.
Następnie głos zabrali przybyli na uroczystość: senator Maria Koc, poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej Iwona Kurowska, poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej Grzegorz Woźniak, starosta garwoliński Mirosław Walicki, zastępca burmistrz Garwolina Albert Baran, kierownik Wydziału Promocji i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w mieście Garwolin Beata Pasternak, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Wymienieni oratorzy oraz przedstawiciele służb mundurowych, kombatantów, szkół i instytucji złożyli wieńce i oddali hołd poległym. Uroczystość prowadził pan Dariusz Zieliński.

Przez cały czas wartę honorową pełnili żołnierze, wystawieni przez 61. Batalion Lekkiej Piechoty w Książenicach i Stowarzyszenie im. 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie oraz poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Michałówce, OSP Miętne i ŚZŻAK Obwód Gołąb Garwolin.
Wójt Marcin Kołodziejczyk podkreślił, że ta coroczna uroczystość obchodzona jest dzięki inicjatywie Jerzego Winka i Leszka Mączki oraz, że Ten dzień, który wypada we wrześniu, […] jest dniem głębokiej melancholii.

Ewa Czajka, Paulina Jaworska, Anna Kuszpit-Całka, Nina Borkowska

Uroczystość Patriotyczna. LISIE JAMY 14 WRZEŚNIA 2023R.